Disleksi'nin Duygusal Etkileri

Disleksi'nin Duygusal Etkileri

Disleksi'nin Duygusal Etkileri

Disleksi'nin Duygusal Etkileri

Okuma güçlüğünün en güçlü nedeni biyolojik yatkınlıktır, ancak duygusal ve çevresel nedenlerin etkisi de araştırılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre okul öncesi dönemlerde okuma güçlüğü olduğu sanılan çocukların mutlu ve etrafına karşı uyumlu bir profil çizdiği fakat okumaya başlama zamanında birtakım duygusal problemler yaşamaya başladıkları böylece okuma güçlüğünün arttığı tespit edilmiştir. 

Okumayı öğrenmeleri zorlaştıkça öfkelerinin arttığı tespit edilmiş bu öfkelerinin ise sınıf arkadaşlarına yöneltildiği görülmüştür.

Bu Öfkenin Sebebi Nedir?

Öfkenin ana nedeni çocuğun kendi becerileriyle yaşadığı hayal kırıklığıdır. Kendinin de yapabileceği şeyleri yaşıtları gibi yapamadığını gördüğünde kendisini diğerlerinin aşağısında görmeye başlar.  
Bu gibi durumlardan dolayı disleksik çocuklar endişe, kızgınlık, depresyon gibi duygular hissetmeye başlayabilir.

Disleksik Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?
-    Disleksik çocuğa karşı sabırlı ve cesaretlendirici olmalısınız daima onu desteklemeli ve yaşıtlarıyla karşılaştırmamalısınız. 

-    Başarılı olduğu bir alanı ortaya çıkarmaya çalışmalısınız. Daha iyi hissetmeye başlayacaktır.

-    Duygusal ihtiyaçlarını anlamaya ve belirlemeye çalışın.

-    Disleksik çocuklar duygularını ifa ederken zorluklar yaşayabilmektedir. Dolayısıyla ona duygularını nasıl anlatması gerektiğini öğretmelisiniz.

-    Aldığı notlardan çok verdiği çabadan dolayı takdir edin ve notun çok önemli bir gösterge olmadığını, çabalamanın daha önemli olduğunu ona hissettirin.

-    Beklenmedik davranışlarından dolayı veya istenilenin altında bir karneyle karşılaştığınızda tembel gibi etiketlerden olabildiğince uzak durun.

-    Kendilerine gerçekçi ve ulaşılabilir hedefler koyun.

Öğrenme güçlüğü biyolojik faktörlerden meydana gelse bile çocuklar üzerinde bıraktığı rahatsızlıklar rahatlıkla gözlemlenebilmektedir. Öğrenme güçlüğü ile başa çıkarken psikolojik etkilerini gözden kaçırmayın ve onlara karşı daima destekçi olun.